بیوگرافی

تصویر نویسنده

آندره ساپکوفسکی Andrzej Sapkowski

آندری ساپکوفسکی (انگلیسی: Andrzej Sapkowski‎؛ زادهٔ ۲۱ ژوئن ۱۹۴۸) نویسنده اهل لهستان است. ژانر خیال‌پردازی سبک مورد علاقهٔ وی است و مجموعه کتاب‌های فانتزی-حماسی وی با نام ویچر که بر پایهٔ همین سبک است، از شهرت بسزایی برخوردار است. این مجموعه تاکنون به ۲۰ زبان دنیا ترجمه گردیده‌است.

ساپکوفسکی دانش‌آموخته اقتصاد از کالج لودو است. تا پیش از روی آوردن به نوشتن کتاب، به عنوان نمایندهٔ ارشد فروش یک شرکت تجاری مشغول به کار گردید. وی کار ادبی خود را در ابتدا به عنوان مترجم و به ویژه آثار علمی-تخیلی آغاز نمود. او می‌گوید که اولین داستان کوتاه خود را با عنوان ویچر، به عنوان یک تفنن و تنها برای ورود به مسابقهٔ داستان‌های علمی-تخیلی مجلهٔ فانتزی لهستانی با نام فانتاستیکا نوشته‌است. در مصاحبه‌ای جداگانه نیز وی اذعان داشت که هنوز یک بازاریاب است و از چگونگی کسب و کار و توانایی در فروش بیشتر، آگاهی دارد.

داستانی که وی نوشته بود، سرانجام در سال ۱۹۸۶ در مجلهٔ فانتاستیکا منتشر گردید و مجموع خوانندگان و منتقدان، نقدهای بسیار مثبتی به اثر داشتند. ساپکوفسکی یک چرخه داستان بر اساس دنیای ویچر ایجاد کرد که شامل سه مجموعه داستان کوتاه و ۵ رمان بلند است.

این چرخهٔ داستانی و بسیاری از آثار دیگر که بعدها پدیدآورد، او را تبدیل به یکی از نویسندگان فانتزی مشهور دهه ۱۹۹۰ لهستان نمود.

کتاب‌های آندره ساپکوفسکی Andrzej Sapkowski